אודות האליפות

סקילז - אליפות הסייבר הישראלית

לומדים מדעים ותכנות באמצעות מישחוק

תכנית SKILLZ מובילה ומקדמת את מערך הלימודים הטכנולוגי לילדים ונוער (א-יב) מיסודו של משרד החינוך- מנהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע, בשיתוף IATI (האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות). התכנית החלה את פעילותה בשנת 2015 ומצליחה לחולל מאז שינוי בפני החינוך הטכנולוגי בישראל. מדי שנה, נחשפים כ- 350 אלף תלמידים מרחבי הארץ בכ-2000 בתי ספר, לתחומי למידה מדעיים-טכנולוגים כדוגמת תכנות, מתמטיקה, רובוטיקה, הנדסה ואלקטרוניקה. מספר זה גדל משנה לשנה ומעניק לתכנית לא רק משמעות חינוכית אלא גם משמעות לאומית.

התכנית פועלת במסגרת אליפות הסייבר, באמצעות מערך של משחקים מקוונים המתאימים לעולם הילדים. פלטפורמה דיגיטלית זו, מנגישה באופן חווייתי ופרקטי את כלי הלמידה הפדגוגים, באופן שמציב אתגר לתהליכי החשיבה והלמידה של תלמידי המאה ה-21. היא מייצגת את מגמות החינוכיות והפדגוגיות המובילות כיום בעולם, ושמה דגש מיוחד כאמור על למידה באמצעות משחוק, מתוך הבנה כי לימוד יעיל ואפקטיבי של נושא מורכב מתרחש דרך גירוי הסקרנות הטבעית של הלומדים ובאופן הדרגתי. באמצעות התכנית זוכים תלמידים ומורים ליתרונות רבים המתבטאים בתהליך הלמידה:

  • העלאת תחושת המסוגלות האישית המבוססת על הצלחות באתגרים
  • מתן משוב לתלמיד בזמן אמת המעצימה את חוויית הלמידה
  • עלייה בציוני והישגי התלמיד מזמינות תרגול גובר בכלי הלמידה
  • עידוד למידת עמיתים והעברת אחריות על הלמידה לתלמיד
  • חיזוק חשיבה יזמית המאתגרת ומאפשרת לתלמיד לפתח ולממש את מלוא הפוטנציאל שלו להצטיינות.

החזון שהוביל למיסוד התכנית התגבש מתוך השאיפה לחשוף את כלל תלמידי ישראל דרך המערכת החינוכית לתחומי מדע וטכנולוגיה מתקדמים. באופן זה, נוצרת הזדמנות שווה לכל ילד, מתוך תקווה שהדבר יוביל למוביליות חברתית בעתיד.

מעגלי השותפויות

מעבר לעבודה ההדדית עם קהילת הEd-Tech הישראלית, התוכנית פועלת להרחיב את מעגלי השותפויות שלה עם גורמי קהילה שונים מתוך מטרה לבסס את הצלחתה ולייצר מערך תומך שיקדם את יעדיה. השותפות מקדמת למשל את מעורבותן של הרשויות המקומיות הרואות בתכנית הזדמנות לקדם את המערך החינוכי והערכים להצטיינות, ותורמות בכך להתגייסות ותמיכה של בתי הספר וההורים. בנוסף, מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם תעשיית ההיי-טק והיחידות הטכנולוגיות המובחרות בצה"ל, אשר אנו מקיימים באמצעותן האקתונים ושיתופי פעולה עם מנטורים המלווים את התחרויות. עשייה משותפת זו הצליחה להצמיח את התוכנית בשנים האחרונות כאחת מהתוכניות החינוכיות המשמעותיות להעצמת ילדים ונוער בתחום של לימודים מדעיים וטכנולוגיים.

מספרי ההצלחה

שנת תשע"ט (2019), היתה זו השנה החמישית בה התקיימה התוכנית. לאורך השנים היתה צמיחה במספר המשתתפים בתכנית באופן שהלם את התפתחותה. בשנה האחרונה, כמות המשתתפים הגיעה לשיאים חדשים כאשר כמעט חצי מיליון תלמידים נחשפו לתכנים מדעיים וטכנולוגים דרך תחרויות האליפות השונות: כ- 280 אלף תלמידי יסודי במתמטיקה ביותר מ-1500 בתי ספר, כ- 130 אלף תלמידי יסודי וחט"ב ביותר מ1300 בית ספר בתחרות התכנות, ועוד אלפים רבים דרך תחרויות הרובוטיקה, הרחפנים ו"סקילז תיכונים". אירוע השיא של התוכנית הינו בגמר האליפות המתקיים מידיי שנה בין החודשים מרץ לאפריל, בו משתתפים כ-2000 תלמידים מצטיינים מ500 בתי ספר ברחבי הארץ.

אירוע הגמר של האליפות

אירוע הגמר מתקיים מדי שנה בתקופה שבין פורים לפסח. השנה יתקיים הגמר בתחילת חודש מרץ 2020. בתי הספר שמגיעים למקומות הראשונים בכל אחת מהתחרויות עולים לתחרות הגמר. אלפי תלמידים, מוריהם והורים מלווים מגיעים להשתתף ולחוות את אירוע השיא של האליפות המתרחש במשך יומיים. ראו את סרטון היערכות לגמר (2018) ואת סרטון הגמר (2019) עצמו אשר מצליחים להמחיש את עוצמת וגודל החווייה.

תקנוני התחרויות

תקנון תחרות המתמטיקה לבתי ספר יסודיים, תקציר תקנון - SkillZ Math

תקנון תחרות התכנות לבתי ספר יסודיים וחט"ב, תקציר תקנון- Skillz Coding Junior

תקנון תחרות מדעי המחשב ורובוטיקה, תקציר תקנון - Skillz Robotics

תקנון תחרות תכנות לתיכונים, תקציר תקנון- SkillZ Coding

תקנון אליפות הרחפנים , תקציר תקנון- SkillZ MakerZ

(*תקציר התקנון אינו מהווה תחליף לתקנון המלא)


אולי ימצא חן בעיניך

תחרות המתמטיקה

21 ביוני 2018

תחרות המתמטיקה לבתי הספר היסודיים - SKillz Math

קרא עוד

תחרות רחפנים

14 בנובמבר 2018

תחרות הרחפנים לחטיבות העליונות - Skillz Makerz

קרא עוד

תחרות התכנות

21 ביוני 2018

תחרות התכנות לבתי ספר יסודיים וחט"ב - Skillz Coding Junior

קרא עוד